Brzydkie Kaczątko

Spektakl Familijny

Reż. Czesław Sieńko

Któż z nas nie zna opowieści o perypetiach małego łabędzia, który na swej drodze ku dorosłości musi stawić czoła licznym upokorzeniom ze strony współbraci? Dopiero przemiana w przepięknego królewskiego łabędzia sprawi, że kaczątko zostanie zaakceptowane przez otaczający je świat, ale czy tak jest w porządku…? Czy w życiu trzeba się bezwzględnie dostosowywać do opinii innych?

Spektakl Teatru Dzieci Zagłębia porusza temat tolerancji i zwraca uwagę widza na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować i być wrażliwym oraz reagować na każdy przejaw agresji, jaką może wywoływać fakt, że ktoś jest inny niż wszyscy. W dobie nasilającego się zjawiska „hejtu” jest to temat niezmiernie aktualny, a siła starej historii rośnie i nabiera nowego wymiaru.

Fabuła spektaklu okraszona jest skocznymi, wesołymi piosenkami, poetyckie obrazy przenikają się z nasączonymi humorem scenkami rodzajowymi, a żywy plan przeplata się z animacją przedmiotów. Dynamikę gwarantuje choreografia Małgorzaty Fijałkowskiej. Ręcznie zdobiona i malowana, drewniana scenografia autorstwa Barbary Wójcik-Wiktorowicz wykorzystuje tradycyjne wzornictwo i koresponduje z motywami ludowymi tworząc wielobarwny świat ludzi i zwierząt.

Twórcy

Tekst Hans Christian Andersen
Opracowanie tekstu Kazimiera Jeżewska
Reżyseria Czesław Sieńko
Scenografia Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Muzyka i aranżacja piosenek Michał Makulski
Choreografia Małgorzata Fijałkowska
Obsada Sara Lech, Katarzyna Bała, Agata Madejska, Joanna Rząp, Ewa Zawada/Patrycy Hauke, Edyta Dziura, Karol Gaj, Jacek Mikołajczyk

Premiera 24 listopada 2014
Czas trwania 1 godzina 20 minut (w tym 15 min. przerwy)
Wiek od 4 lat